Co je to packrafting?

Pojem packrafting je v současné době stále pro širokou veřejnost velkou neznámou. Tato fenomenální aktivita má však počátky již v roce 1845, kdy kanadský objevitel a dobrodruh Peter Halkett sestavil první prototyp lehkého gumového plavidla. Packraft v překladu znamená sbalitelné nafukovací plavidlo, které díky těmto vlastnostem vyniká v terénech a situacích, kde „běžné“ plavidla jsou nevyhovující. Krásným příkladem je využití armádního „packraftu“ na expedici v Cooperovo Kaňonu Dickem Griffihem v roce 1952. Díky sbalitelnosti a kompaktnosti jej bylo možné využít jak při pěší turistice tak i ve sjezdu řek.

Dnes je packrafting vodácký sport, který vychází z jízdy na kajaku. Packrafty nemohou konkurovat klasickým pevným lodím, a proto jejich uplatnění spočívá ve stále oblíbenějších aktivitách v kombinaci s turistikou nebo cykloturistikou.

Hlavní výhody packraftingu podle  spočívají v nízké váze od 2-5kg, což umožňuje cestovat do atraktivních míst daleko pohodlněji než s kajakem plastovým. Některé modely umožňují uložení věcí přímo do bočních válců lodi, což je velmi praktické při expedičních výletech. Dobré rozmístění věcí hraje velkou roli ve stabilitě plavidla. Díky límci na některých typech packraftu je možné natažení i špricdeky, která chrání jezdce od průniku vody do lodi na divočejších tocích. Špricdeka umožňuje také „eskymovat“ i na packraftu.

Packrafty se rozdělují podle jejich určení na výletní a divoké. Výletní jsou určeny pro klidné až stojaté vody, kde jejich hlavní výhodou je jejich nízká hmotnost, uložení věcí a manipulace při nafukování. Oproti tomu packrafty na vodu divokou jsou většinou vyrobeny z odolnějšího materiálu, jsou těžší a jejich tvar je uzpůsoben pro rychlejší průjezd peřejemi.

© Rafting Morava od roku 2002 | admin