Paddleboarding

Paddleboarding neboli SUP (z ang. Stand Up Paddle) je jízda na nafukovacím nebo pevném plováku kombinující prvky surfingu a techniky pádlování. Podle správně zvoleného typu plováku jej můžeme použít na jakoukoliv vodní plochu. Paddleboard se dá využít také jako cvičební pomůcka pro posilování, jógu, pilates atd. Tato sportovně-relaxační aktivita zažívá v posledních letech obrovský boom!

Paddleboarding se objevil již v 60. letech dvacátého století, jako rychlejší alternativa pro fotografování začínajících surfařů na Havaji. Paddleboarding se především liší od surfingu použitím pádla a tím umožňuje pohyb po jakýchkoliv vodních plochách bez nutnosti vln. Právě díky menším nárokům na podmínky se tento sport raketově rozšířil mezi surfaři v Americe, kdy se parta lidí kolem značek Startboard a Naish zaměřila na sériovou výrobu a od roku 2009 se začali těšit obrovskému vzestupu po celém světe.

V dnešní době existuje široký výběr prken. Platí zásada že, širší (stabilnější) se hodí pro začátečníky a delší (užší) zase více pro závodníky. Použitý typ plováku se dále odlišuje podle podmínek použití. Na divokou vodu se používají prkna nafukovací, na vytrvalostní závody na klidnějších vodách zase prkna pevná. 

Paddleboarding se těší velké oblibě díky svým fyziologickým benefitům neboť na SUPu zapojujete vědomky i nevědomky celé tělo, jelikož jste neustále nuceni udržovat rovnováhu. K posílení středu těla dochází, i když na paddleboardu jen tak stojíte, pokud pádlujete, dochází k zapojení mezilopatkových svalů, kvadricepsů a paží. Paddleboarding posiluje celé tělo a řada profesionálních sportovců jej zařazuje jako kompenzační cvičení. Tuto aktivitu zvládne dítě, dospělý i aktivní senior.

© Rafting Morava od roku 2002 | admin